لطفا قالب را فعال نمایید 3 نکته برای کاهش مرجوعی محصول توسط مشتری در فروش حضوری – 1800ForBail
راهکارهای کاهش مرجوعی محصول

اغلب فروشندگان و کسانی که در امر فروش حضوری فعالیت می­کنند همواره دغدغه­‌ی این را دارند که بعد از فروش محصول به مشتری احتمالی, بعد از چند ساعت و یا چند روز، مشتری قصد مرجوع‌کردن و یا تعویض محصول در کمال نارضایتی را داشته باشد و نتیجه آن می­‌شود که هر دوطرف احساس بسیار بدی از داد و ستدی که انجام گرفته خواهند داشت. درسال‌های گذشته و حتی در سالیان اخیر با وجود تغییرات گسترده­ای که در کسب و کارها و جابجایی قدرت از فروشنده به خربدار به وقوع پیوسته است، هنوز هم فروشندگان و فروشگاه­‌هایی هستند که با نصب تابلو یا دست نوشته‌ای با مضمون این جمله که “جنس فروخته شده, تعویض و پس گرفته نمی­‌شود” به استقبال مشتریان احتمالی می­روند و خود را از عواقب مرجوع کردن محصول رها می‌کنند و در مقابل، مشتری را در فشار درست انتخاب کردن قرار می­‌دهند و در خیلی از شرایط و مواقع مشتری بعد از خرید محصول و استفاده از آن احساس رضایت نمی­‌کند. برای رفع این مسئله یک فروشنده حرفه‌­ای جهت افزایش کیفیت فروش خود و کاهش مرجوعی محصول توسط مشتری باید به 3 نکته زیر توجه کند و آن را هر روز در امر فروش عملی کند:

1.پرزنت صحیح محصول

یک فروشنده حرفه­ای باید قبل از مرحله­‌ی فروش و ارتباط با خریداران احتمالی محصولات خود را با جزییات کامل بشناسد, به این معنا که نقاط قوت, نقاط ضعف و تمام نکاتی که ممکن است برای خریدار احتمالی جهت استفاده سود و زیان داشته باشد و همچنین افزایش کیفیت فروش خود تاثیر داشته باشد, اشراف کامل داشته باشد و در هنگام پرزنت محصول با استفاده از سوالات صحیح و بجا و مکالمه اثربخشی که با خریدار احتمالی دارد نیاز و خواسته واقعی او را استخراج کند و محصولی را به او جهت خرید پیشنهاد دهد که در سریعترین زمان ممکن با ویژگی‌هایی که مدنظر اوست نیاز و خواست‌ه­اش را برطرف کند, با این کار مشتری به این قطعیت خواهد رسید که انتخاب درستی جهت خرید محصول داشته و فقط در موارد بسیار کمی مثل زدگی, پارگی و مواردی که در بسته بندی محصول ممکن است پیش آید قصد مرجوع کردن محصول را داشته باشد.

2.ارائه‌ی محصولاتی با قیمت­‌ها و کیفیت­‌های متفاوت

تقریبا همه ما انسان­ها علایق, سلیقه­‌ها و تفکرات خاصی جهت هزینه کردن در امر خرید یک محصول یا خدمتی را داریم, حال این را بسط دهید به عوامل داخلی و خارجی زیادی همچون کیفیت زندگی شخصی,کار روزانه,حقوقی که ماهیانه دریافت می­کنید و بسیاری از عوامل دیگر که در فرآیند خرید ما تاثیر بسزایی می‌گذارد. یک فروشنده حرفه­‌ای همیشه و در همه حال باید سعی کند از یک محصول و یا گروه محصولی در مذاکره با مشتری احتمالی, چند نمونه با کیفیت­‌ها و قیمت­‌های مختلف ارائه دهد. به این منظور یک فروشنده­ حرفه­‌ای می­تواند برای یک محصول خاص 3 گزینه مختلف جهت متقاعدسازی مشتری به­‌کار گیرد و در ابتدا از گزینه­ بهتر خود که می­تواند محصول با کیفیت عالی و قیمت بالاتر باشد شروع کند و بعد کم کم به سمت محصولات ارزان‌تر با کیفیت پایین­‌تر برود. با این کار مشتری در کمال آرامش، انتخاب و عواقب احتمالی بعدی تصمیم خود را می­پذیرد و احتمال مرجوع کردن کالا را به نزدیک صفر کاهش می­‌دهد.

3.خدمات قبل, حین و بعد از فروش

شرکت­های ارائه دهنده محصولات و همچنین فروشندگان و توزیع­‌کنندگان آن محصول باید روش­هایی را جهت آشنایی بیشتر محصولات خود به مشتری و همچنین اطلاعات کامل و جذاب به آنها جهت تطبیق نیازهای احتمالی­شان با آن محصول را داشته باشند. یک فروشنده حرفه­ای می­تواند با استفاده از رسانه­‌های آنلاین مثل اینستاگرام, تلگرام, وب سایت و همچنین رسانه­های آفلاین یک سری اطلاعات مفید و کاربردی را درقالب ویدیو ، عکس و متن نوشتاری در مورد محصول به کسانی که شاید مشتری احتمالی او در آینده باشند آموزش دهد و اگر از مخاطبان کسی سوالی در این‌­باره داشت پاسخ کامل و جامع دهد, به عنوان مثال فرض کنید شما فروشنده لوازم خانگی هستید, می­توانید به عنوان نمونه یک ویدیو چند دقیقه­ای از روش­هایی که باعث بالارفتن عمر موتور آبمیوه­‌گیری جهت خراب شدن می­شود تهیه کنید و آن را در معرض عموم قرار دهید, این کار دقیقا می­تواند یکی از کارهایی جهت خدمات قبل از فروش به مشتریان احتمالی باشد و مشتریان احتمالی را ترغیب کند که ازشما بخرند چون شما کاملا به محصول آشنا هستید و مطمئنا مشکلی در آینده برای آنها پیش نخواهد آمد. حال بپردازیم به خدمات حین فروش که می­تواند از قبیل حمل رایگان, تحویل کالا در محل,شرایط پرداخت مختلف و پاسخ دادن به کلیه سوالات و یا حتی آموزش­‌های بیشتر حین خرید باشد. یک فروشنده­‌ی حرفه­‌ای می­‌تواند با قراردادن خدمات پس از فروش همچون گارانتی تعویض, تعمیر و سرویس رایگان سالیانه و ماهانه از درصد ریسک خریدار احتمالی جهت خرید و یا حتی مرجوع کردن محصول بکاهد.

فروشمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *