چگونه مشتریان را متقاعد به خرید کنیم؟

متقاعدسازی مشتری


متقاعدسازی مشتری در شرایط فعلی بازار کسب‌وکارها را با چالش‌های جدی مواجه کرده است. از یک سو رقابت تنگاتنگ کالا و خدمات با رقبا در بازار ، از سوی دیگر وضعیت سخت اقتصادی باعث شده خریدارن و مصرف‌کنندگان با وسواس و دقت خاصی برای رفع نیازها و خواسته‌های خود اقدام کنند.

رفتار مصرف‌کنندگان و خریداران در شرایط فعلی تغییر پیدا کرده است و خریداران کسب‌وکارهایی را جهت تامین نیازها و خواسته‌های خود انتخاب می‌کنند که از هر نظر به آنها سود و منفعت بیشتری برسانند.

در مقابل اکثر کسب‌وکارها و فروشندگان در متقاعدسازی مشتری جهت خرید با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند که نتیجه آن کاهش فروش است. در ادامه به ۵ راهکار کاربردی و مهم اشاره خواهیم کرد که باعث می شود تا در شرایط سخت اقتصادی فعلی، مشتریان بیشتری را جذب و متقاعد به خرید بیشتر از خود کنید.

۱٫راحتی دسترسی مشتریان به‌صورت شبانه‌روزی

مشتریان در شرایط سخت فعلی تمایل به خرید از افراد و کسب‌وکارهایی دارند که هزینه‌های آنها را تا حدی کاهش دهد، همچنین به روش‌های مختلف بتوانند کالاها و خدمات مورد نیاز خود را در کمترین زمان ممکن به‌دست بیاورند.

بدین منظور یک کسب‌وکار برای ایجاد دسترسی راحت مشتریان به کالاها و متقاعدسازی مشتری ، باید یک سیستم فروش و خدمات چندکاناله راه اندازی کند. این سیستم می‌تواند برای فروش شامل کانال‌هایی مانند فروش حضوری، تلفنی و آنلاین باشد و برای خدمات فروش نیز از کانال‌هایی مانند پاسخگویی تلفنی ۲۴ ساعته، وب سایت، شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، پیام‌رسان‌های محبوب مانند تلگرام برای ایجاد دسترسی راحت و رضایت حداکثری مشتریان برای متقاعدشدن به خرید طراحی و اجرا شود.

نکته مهم در استفاده از این راهکار اطلاع‌رسانی این سیستم به مشتریان به روش‌های مختلف است تا در ذهن مشتریان شما به عنوان یک کسب‌وکار پویا جایگاه ویژه‌ای رو به خود اختصاص بدهید.

۲٫نمک‌گیر کردن مشتری به‌صورت حضوری و غیرحضوری

در این تکنیک شما ابتدا از مخاطب و مشتری احتمالی یک درخواست کوچک می‌کنید و در ازای این درخواست یک کالا یا خدمت با‌ارزش به آنها ارائه می‌دهید. در خواستی که تقاضای سختی نیست و مشتری حاضراست آن را انجام دهد و به شما جواب بله بدهد. حال این درخواست کوچک می‌تواند آدرس ایمیل فرد، شماره تماس فرد یا ارائه یک هدیه کوچک به فرد در ازای یک نظر، یک شماره تماس و یا ایمیل باشد. سپس وقتی مشتری تعاملش با شما بعد از چند دقیقه بیشتر شد، درخواست و تقاضای‌ دوم خود را کمی بالاتر می‌برید و در مرحله سوم کالا یا خدمت نهایی خودتان رو به مشتری ارائه می‌دهید و فرآیند متقاعدسازی مشتری را پایان می‌دهید.

برای بهتر انجام دادن این تکنیک می‌توانید از طریق وب سایت فرآیند متفاعدسازی را در ۳ مرحله به ترتیب انجام دهید. همچنین از طریق حضوری نیز می‌توانید ابتدا از کالاهای جانبی برای معرفی به مشتری شروع کنید و در مراحل بعدی کالای نهایی خود را به مشتری ارائه دهید.

۳٫تمرکز بر روی احساسات مشتری قبل از خرید، حین خرید و بعد از خرید

سومین راهکار تمرکز بر روی احساسات مشتری جهت خرید است. برای تاثیرگذاری احساسی و متقاعدسازی مشتری می‌توانید کارهای مختلفی رو انجام بدهید. یکی از این کارها به نحوه بسته‌بندی خدمات وکالاهایتان برمی‌گردد که می‌توانید با استفاده از رنگ‌های مختلف، اشکال هندسی و شکلک‌های جذاب متناسب با حوزه کسب وکارتان  جذابیت‌های بصری و دیداری زیادی را برای مشتریان  به وجود بیاورد.

همچنین می توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی و وب سایت با مشتریان خود ارتباطات موثر برقرار کنید و با تعامل با آنها و رفع مشکل احتمالی یا سوالات احتمالی‌شان درباره یک کالا یا خدمت خاص، احساسات آنها را جهت خرید از خودتان و متقاعدسازی تحریک کنید.

به صورت کلی در این روش متقاعدسازی مشتری هراقدامی مبتنی بر حواس پنج‌گانه که باعث تحریک احساسات مشتری برای خرید شود و مشتری تحت تاثیر آن حس خاص در آن لحظه خرید خود را نهایی کند در اولویت قرار دارد.

با توجه به مطالب گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که کسب‌وکارها برای متقاعدسازی مشتری و مصرف‌کنندگان می‌توانند دسترسی مشتریان را به کسب‌وکارشان راحت کنند، مشتریان را به صورت حضوری و غیرحضوری نمک گیر کنند و همچنین با تمرکز بر روی تاثیرگذاری بر روی مشتری با استفاده از احساسات و حواس پنج‌گانه مشتریان را متقاعد به خرید کنند.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید.

میانگین آرا: ۵ / ۵٫ تعداد آرا: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

فروشمقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سیستم فروش اتوماتیک
کلیک کنید
close-image