فروش بی حد و مرز و راهکارهای فروش در شرایط بحران به دل مشغولی اکثر مدیران و صاحبان کسب‌وکارها تبدیل شده است.

این روزها کسب‌وکارها شرایط عجیبی را سپری می‌کنند.

از یک‌سو بحران کرونا تبدیل به یک معضل و چالش جدی برای جذب مشتری و افزایش فروش شده است و از سوی دیگر عواملی مانند افزایش تورم و قیمت‌ها، بالارفتن نرخ ارز، بی‌ثباتی و چالش‌های زیاد در جذب و استخدام پرسنل اکثر مدیران و صاحبان کسب‌وکارها را دچار سردرگمی و چالش کرده است.

همچنین با توجه به اتفاقات پیش‌آمده، رفتار مصرف‌کنندگان هم دچار تغییرات شدیدی شده است و باعث شده کسب‌وکارهای زیادی دیگر مانند دوران قبل از کرونا نتوانند فروش بی حد و مرز و ‌شگفت‌انگیز و خوبی را تجربه کنند.

همانا با توجه به تمام اتفاقات پیش‌آمده، هر کسب‌وکار اگر ۵ راهکار زیر را اجرایی کند ، می‌تواند کسب‌وکار خود را حفظ و فروش بی‌ حد و مرز را تجربه کند.

۱٫تمرکز بر روی ارتباطات حسی با مشتری

این روزها خیلی از مشتریان به واسطه کرونا و شرایط اقتصادی دچار استرس، کلافگی، اضطراب شده‌اند و همچنین در خرید هم اعتراضات قیمتی را مطرح می‌کنند و برای خریدهایشان تردید دارند.

یک فروشنده و کسب‌وکار این روزها باید همراه مشتری باشد و حس همدلی خود با مشتری را از طریق ارتباطات حسی تقویت کند تا مشتری حس خوبی بگیرد.

برای ارتباطات حسی کافیست اگر مشتریان بصورت حضوری از شما خرید می‌کنند، بر روی چیدمان پیشنهادات فروش، رعایت موارد بهداشتی، رفتار با مشتری، مدیریت سوالات مشتری، پاسخ مناسب به اعتراضات و بهانه‌های مشتری توجه و تمرکز کنند و سعی کنند با رفتار و گفتار خود به نوعی در مشتری برای خرید احساس راحتی و آرامش ناشی از خرید و هم صحبتی ایجاد کنند.

همچنین اگر مشتریان بصورت اینترنتی از شما خرید کرده‌اند، می‌توانید طبق برنامه‌ریزی منظم از طریق تلفن با مشتریان ارتباط برقرار کنید و مشکلات، نظرات و انتقادات آنها را گوش کنید و سعی در مشکل‌گشایی و ایجاد  یک ارتباط مستمر و ادامه‌دار کنید.

۲٫خدمات چند کاناله

وقتی بحران اتفاق می‌افتد، ناخودآگاه میزان تردید و خرید نکردن مشتریان افزایش می‌یابد و مشتریان با توجه به همه جوانب، کسب‌وکار یا فروشنده‌ای را برای رفع نیاز و خواسته خود انتخاب می‌کنند.

یک کسب‌وکار می‌تواند با ارتقا کانال‌های ارتباطی و ارائه پشتیبانی‌ها و خدمات متنوع، ترس و ریسک مشتریان ناشی از خرید را کاهش  داده و باعث اعتمادسازی و متقاعدسازی سریعتر مشتریان جهت خرید و فروش بی حد و مرز شود.

یک کسب‌وکار باید خدمات تلفنی، حضوری و اینترنتی را بصورت کاملا منظم، منسجم و برنامه‌ریزی شده مطابق با میل و نیاز مشتریان برای کسب‌وکار خود طراحی و اجرا کند.

یکی از رموز موفقیت در فروش بی حد و مرز در ارائه هرچه بهتر خدمات در تمام ایام سال و متفاوت‌تر از همه رقبا در بازار است.

۳٫همکاری در فروش

یکی از مهمترین کارهایی که یک کسب‌وکار در شرایط بحران جهت فروش بی حد و مرز می‌تواند انجام دهد، همکاری با کسب‌وکارهای مکمل، رقبا و مشتریان فعلی برای بیشتر دیده‌شدن و فروش محصولات و خدمات است.

به عنوان مثال فرض کنید شما یک شیرینی فروشی دارید، می‌توانید با یک گل فروشی در ازای تبادل تبلیغات و مشتری همکاری نمایید.

همچنین کسب‌وکارها می‌توانند از طریق وب‌سایت و یا حضوری، طرح درآمدزایی مشتریان فعلی را اجرا کنند.

بدین صورت که هر نفر به تعداد مشتریانی که به کسب‌وکار ما معرفی می‌کند یک درصد پورسانت تعلق بگیرد.

نکته بسیار مهم در همکاری با افراد در بازار، تبادل برد-برد است که باید هر کدام از طرفین از این همکاری سود و نفعی را ببرند.

۴٫طراحی سیستم ایجاد تجربه جذاب مشتریان

همه ما انسان‌ها دارای ۵ حس هستیم و همواره احساسات‌مان قویتر از منطق در خرید و ارتباط با افراد دیگر است.

با توجه به این موضوع، هر کسب‌وکار می‌تواند بر روی ایجاد تجربه‌ای جذاب برای جذب مشتریان بیشتر و تکرار خرید توسط مشتریان فعلی جهت فروش بی حد و مرز تمرکز کند.

تجربه جذاب از اولین نقطه تماس مشتری با شما شروع می‌شود و به مرور هرچه مشتریان بیشتر با شما آشناتر می‌شوند، از شما توقع و انتظار بیشتری دارند و شما باید برای خوشحال کردن و سرگرمی آنها و ایجاد تجربه‌ای متفاوت بصورت مستمر، همواره در تلاش باشید.

به عنوان مثال شما به عنوان یک کسب‌وکار می‌توانید بر روی خدمات متفاوت و شگفت‌انگیز به مشتریان تمرکز کنید و از سوی دیگر با همراستایی کانال‌های ارتباطی و فروش‌تان به ایجاد تجربه جذاب به مشتری کمک شایانی کنید.

۵٫مدیریت افکار

یکی از مهمترین مواردی که در شرایط بحران باعث برانگیختگی و آشفتگی مشتریان می‌شود، دریافت افکار منفی و ترس‌آور از طرف رسانه‌های مختلف، همکاران، دوستان و آشنایان و خانواده است.

افکار قدرت عجیبی بر روی بهره‌وری و عملکرد ما در همه جوانب زندگی دارد و اکثر افراد در مدیریت افکار با مشکلات زیادی روبرو هستند.

یک فروشنده و کسب‌وکار باید در بحران بر روی مدیریت افکار سرمایه‌گذاری کند.

فروشندگان با مطالعه بیشتر، حضور کمتر در رسانه‌های اجتماعی و حضور در آموزش‌های روانشاسی و توسعه فردی بر روی خود و رفتار صحیح با مشتری در بحران تمرکز کنند.

همچنین کسب‌وکارها با ارائه محتواهایی جذاب، سرگرم‌کننده و متقاعدکننده، ترس مشتریان از خرید را کاهش دهند و به آنها بابت خرید یکسری قوت قلب‌ها و اعتبارهایی بدهند.

به‌صورت کلی یک کسب‌وکار و فروشنده برای فروش بی حد و مرز در بحران باید بر روی بازار هدف و مشتریان تمرکز ویژه‌ای داشته باشد و با استفاده از راهکارهایی همچون تمرکز بر روی ارتباطات حسی با مشتری، خدمات چند کاناله، همکاری در فروش، طراحی سیستم ایجاد تجربه جذاب مشتریان و مدیریت افکار در صدد جذب حداکثری مشتریان برآید.

لطفا به این نوشته امتیاز دهید.

میانگین آرا: ۴ / ۵٫ تعداد آرا: ۵

هنوز رای ثبت نشده است.

مقالات

ارتباط حسی با مشتریافزایش فروشتجربه جذابجذب مشتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی سیستم فروش اتوماتیک
کلیک کنید
close-image